Управління ризиками
Ризик-менеджмент як система управління складається з двох підсистем: керованої підсистеми - об'єкту управління і управляючої підсистеми - суб'єкта управління. Об'єктам управління в ризик-менеджменті виступають ризикові вкладення капіталу і економічні відносини між господарюючими суб'єктами в процесі реалізації ризику. До таких економічних відносин відносяться зв'язки між страхувальником і страховиком, позичальником і кредитором, між підприємцями, конкурентами і т.д.
Суб'єкт управління в ризик-менеджменті - група керівників (фінансовий менеджер, фахівець із страхування і т.д.), яка за допомогою різних варіантів своєї дії здійснює цілеспрямоване функціонування об'єкту управління, Цей процес може здійснюватися тільки за умови циркуляції необхідної інформації між суб'єктом і об'єктом управління. Процес управління завжди припускає отримання, передачу, переробку і практичне використовування інформації. Придбання надійної і достатньої в конкретних умовах інформації виконує головну роль, оскільки воно допомагає ухвалити правильне рішення по діях в умовах ризику. Інформаційне забезпечення складається з різного роду інформації: статистичної, комерційної, фінансової і т.д. Ризик-менеджмент виконує певні функції. Розрізняють наступні функції ризик-менеджменту:
- функція об'єкту управління, куди відноситься організація дозволу ризику; ризикових вкладень капіталу; робіт по зниженню величини ризику; процесу страхування ризиків; економічних відносин і зв'язків між суб'єктами господарського процесу.
- функції суб'єкта управління, в рамках яких прогнозування, організація, координація, регулювання, стимулювання, контроль.
Прогнозування є розробкою на перспективу змін фінансового стану об'єкту в цілому і його різних частин. Прогнозування - це передбачення певних подій. Організація - об'єднання людей, що спільно реалізовують програму ризикового вкладення капіталу на основі певних правил і процедур. Регулювання - дія на об'єкт управління, за допомогою якого досягається стан стійкості цього об'єкту у разі виникнення відхилення від заданих параметрів. Координація - забезпечення узгодженості роботи всіх ланок системи управління ризиком. Стимулювання - спонука фінансових менеджерів, інших фахівців до зацікавленості в результаті своєї праці. Нарешті, контроль - це перевірка організації роботи по зниженню ступеня ризику.
У ризик-менеджменті готових рецептів немає і бути не може. Але знаючи його методи, прийоми, способи рішення тих або інших господарських задач, можна добиватися відчутного успіху в конкретній ситуації.
Невід'ємним елементом ризик-менеджменту є організація заходів щодо виконання наміченої програми, тобто визначення окремих видів заходів, об'ємів і джерел фінансування цих робіт, конкретних виконавців, термінів виконання і т.д. Важливим етапом організації ризик-менеджменту є контроль за виконанням наміченої програми, аналіз і оцінка результатів вибраного варіанту ризикового рішення.
Організація ризик-менеджменту припускає визначення органу управління ризиком, яким може бути фінансовий менеджер, менеджер по ризику або відповідний апарат управління, скажімо, відділ ризикових вкладень капіталу, який повинен здійснювати наступні функції:
- проводити венчурні і портфельні інвестиції, тобто ризикові вкладення відповідно до чинного законодавства і статуту господарюючого суб'єкта;
- розробляти програму ризикової інвестиційної діяльності;
- збирати, аналізувати, обробляти і зберігати інформацію про навколишнє оточення;
- визначати ступінь і вартість ризиків, стратегію і прийоми управління ризиком;
- розробляти програму ризикових рішень і організовувати її виконання, включаючи контроль і аналіз результатів;
- здійснювати страхову діяльність, укладати договори страхування і перестраховки, проводити страхові і перестраховуючи операції;
- розробляти умови страхування і перестраховки, встановлювати розміри тарифних ставок по страхових операціях;
- видавати гарантії по поручительству російських і іноземних компаній, виробляти відшкодування збитків за їх рахунок, доручати іншим особам виконання аналогічних функцій за рубежем;
- вести відповідну бухгалтерську, статистичну і оперативну звітність по ризикових вкладеннях капіталу.
Стратегія ризик-менеджменту - це мистецтво управління ризиком в невизначеній господарській ситуації, засноване на прогнозуванні ризику і використовуванні різних прийомів його зниження. Ця стратегія включає правила, на основі яких ухвалюються ризикові рішення і способи вибору варіанту рішення.
Інші статті по менеджменту
Swot-аналіз бюджетної установи
З
переходом України до ринкових відносин в її житті з’явилися нові реалії, які не
можуть не впливати як на бюджетний процес, бюджетну політику, так і в цілому на
бухгалтерський облік, щ ...
Стратегічний аналіз зовнішнього середовища підприємства оцінка привабливості стратегічних зон господарювання
Основною метою вивчення дисципліни "Стратегія
підприємства" є опанування сучасними методиками розробки та реалізації
стратегії діяльності підприємства. Розв’язування задач при ...
Стратегія управління персоналом суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності (на базі матеріалів зовнішньоекономічної діяльності приватного підприємства ПП Промен)
Здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємством, випуск продукції, яка була б конкурентоспроможною на зарубіжних ринках, залежить не тільки від технічного оснащення підприємства, наявності су ...