Умови й основи розвитку інноваційної сфери

- реалізація таких новацій характеризується високим ступенем ризику і непередбачуваністю.

Різновидом подібних новацій є нововведення, в основі яких лежить "блискуча ідея" і новації, що з'являються в результаті "осяяння". Такі явища дуже рідкі, характеризуються безсистемністю і неорганізованістю. Вони не можуть бути відтворені, не піддаються вивченню і яких не можна навчити.

Нововведення, засновані на аналізі, системності і завзятій праці складають більше 90% всіх ефективних новацій. Тут недостатньо інтуїції. Пошук повинен бути чітко організований і проводитися на регулярній, систематичній основі, зі змістом і етапами якого ознайомимося в наступних главах.

Всі етапи інноваційного процесу вимагають, природно, витрат праці, енергії, матеріалів, часу і фінансів. Найбільші витрати, як правило, приходяться на етапи перетворення новації в інновацію. Так чи інакше, новації є продуктом інтелектуальної діяльності і, як правило, повинні бути захищені авторськими правами.

Без ринку новацій не може бути інноваційної діяльності і прогресу суспільства в цілому.

Новації можна розділити за рядом ознак. За змістом новації підрозділяють на технічні, управлінські, соціальні, економічні. За сферою поширення: промислові, фінансові, науково-педагогічні, правові і т.д. За рівнем поширення: державні, галузеві, корпоративні, фірмові.

Ринок новацій формують наукові і проектні організації, вузи, науково-дослідні підрозділи підприємств, окремі винахідники, новатори. Конкуренція змушує суб'єкта господарської діяльності йти на ринок новацій чи брати участь у його формуванні.

Участь у ринку новацій здійснюється в різних формах:

- розвиток власної бази для проведення НДЦКР;

- проведення досліджень разом з іншими організаціями;

- видача замовлення іншій організації на проведення

- покупка виробів, технологій, наукових знань;

- створення спільних підприємств при наявності хоча б одного учасника, що володіє новаціями.

Визначальною умовою в конкурентній боротьбі є обсяг інвестицій у розробці і перетворенні новацій в інновації.

Зміна обсягу цих інвестицій висуває в лідери одних і позбавляє лідерства інших (як держав, так і окремих виробників).

Ринок інвестицій. Основний вплив на ринок інвестицій робить макроекономічна політика держави, законодавство, ринок цінних паперів й інформаційне забезпечення.

Розвиненість ринку інвестицій залежить від стану економіки країни.

Інвестиції бувають реальними і фінансовими. Реальні інвестиції здійснюють підприємства, здобуваючи нові засоби виробництва, інтелектуальні й інші активи. Фінансові інвестиції являють собою придбання інвесторами (фізичними і юридичними) цінних паперів організацій, що ведуть інноваційну діяльність.

Ринок товарів і послуг остаточно відповідає на запитання, чи була успішною інноваційна діяльність. Успіх підтверджується реалізацією, невдача може осягнути навіть товар, що володіє великою науково-практичною цінністю, що не відповідає інтересам покупця, наприклад, через свою високу ціну.

Таким чином, ринки новацій, інвестицій і товарів (послуг) утворять інноваційну сферу, у якій відбувається і їхня взаємодія. Успішне й активне співіснування зазначених суб'єктів інноваційної сфери знижує ризик нововведень і веде до нового витка створення нововведень, а значить і прогресу в цілому.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Інші статті по менеджменту

Стратегічний аналіз зовнішнього середовища підприємства оцінка привабливості стратегічних зон господарювання
Основною метою вивчення дисципліни "Стратегія підприємства" є опанування сучасними методиками розробки та реалізації стратегії діяльності підприємства. Розв’язування задач при ...

Моделювання управлінських систем
Теперішня форма організації життя людини дуже тісно переплетена з поняттям „управління”. На сьогоднішній день кожна мисляча людина розуміє: що краще здійснюється управління, тим вище ймо ...

Аналіз системи управління персоналом ВАТ Рівненська кондитерська фабрика
Актуальність теми дипломної роботи. В сучасному світі управління персоналом грає дуже важливу роль в розвитку суспільства, оскільки від правильного підходу до управління персоналом залежить управління ...

Розділи