Умови й основи розвитку інноваційної сфери
Впровадження нових принципів організації виробництва передбачає переорієнтацію підприємств, що мали попредметну спеціалізацію на випуск кінцевої готової продукції з її диверсифікованістю, що додасть виробництву динамізм, гнучкість і маневреність. А наявність в об'єднанні різнорідних виробництв дозволить маневрувати фінансами і товарами при зміні кон'юнктури ринку.
Розукрупнення і створення дублюючих виробництв спрямоване на збільшення кількості підприємств, що випускають однорідну кінцеву продукцію, що також приведе до росту конкуренції. Тут доцільно підходити виважено і не заради того, щоб замість одного підприємства з'явилося два. Мабуть, взагалі недоцільно розукрупнювати підприємства, що випускають одиничну унікальну продукцію, що має обмежений спеціальний попит (літаки, кораблі, турбіни і т.п.). Такі підприємства необхідно спонукати до виходу на міжнародні ринки.
Розвиток прогресивних структур виробництва полягає в переході від твердих вертикальних (міністерських) зв'язків до різноманітних і гнучких горизонтальних зв'язків між підприємствами в процесі їхньої спільної діяльності. Він повинен спиратися на широку диверсифікованість, мати міжгалузевий характер і надійно протистояти утворенню компаній, що мають монополістичний характер і випускають монопродукцію.
Міжгалузеві і диверсифіковані концерни, що випускають багатопрофільну продукцію, мають високу гнучкість, маневреність і можуть швидко реагувати на попит, що змінюється. Вони володіють великими потенційними можливостями для розгортання фундаментальних і прикладних наукових досліджень, підтримки нововведень й ризикових інвестицій.
Ці компанії можуть функціонувати на базі старих, часів СРСР, зв'язків, але вже в рамках транснаціональних.
Пріоритетний розвиток малих і середніх підприємств передбачає створення мережі невеликих виробництв, що були б свого роду провідниками і першопрохідниками інновацій. Вони в більшій мірі гнучкі і мобільні, здатні швидше перебудовувати й обновляти продукцію, що випускається, реагуючи на динамічний ринковий попит.
Малі підприємства можуть виступати як сервісні служби з обслуговування стаціонарного і мобільного устаткування в галузі, а також функціонувати у вигляді інноваційних, комерційних центрів і різних венчурних фірм.
Значення інноваційного аспекту демонополізації велике для України, тому що більшість підприємств країни знаходяться в залежному і неконкурентоспроможному стані, є споживачами застарілих технологій, а існуючі окремі пріоритети в процесі застою можуть бути безповоротно загублені.
Інноваційний аспект демонополізації повинен стати вирішальним у плані розвитку тих галузей і сегментів виробництв, що є пріоритетними для динамізації НТП у цілому.
Інші статті по менеджменту
Управління персоналом банку
Корінні зміни, що сталися в системі функціонування вітчизняних підприємств та всього народного господарства України в цілому, створили велику потребу в нових управлінських знаннях, посилили інтерес до ...
Удосконалення форм і методів підготовки кваліфікованих працівників в умовах становлення ринкової економіки
Освіта
та професійна підготовка є фундаментом людського розвитку і прогресу
суспільства. Вони також виступають гарантом індивідуального розвитку, виховують
інтелектуальний, духовний та ...
SWOT-аналіз діяльності ЗАТ Рівне-Борошно
Сьогодні компанії працюють в умовах великої невизначеності. Їм доводиться
розв’язувати багато складних проблем. Вони мають конкурувати не лише з
вітчизняними компаніями та з іноземними, ...