Професійна етика, організаційна культура, трудова мотивація і концепція "Рerformance Management"
Культура – характеристика стану суспільства і специфічний спосіб організації життєдіяльності людини, що відбивається в продуктах матеріальної, інтелектуальної та духовної праці; система норм і цінностей; відносин людини з природою і людей між собою (рис. 1).
За визначенням Канта, культура виражає здатність людини ставити мету, формулювати завдання і реальність рішення.
Культура – процес відокремлення людини від природи і створення нової реальності, і способу її існування як гомосапієнс. Потреба в культурі часто виникає в переломні моменти розвитку суспільства.
Сфери, що репрезентують культуру:
1) філософія;
2) мистецтво;
3) мова;
4) політика (механізм суспільних зв’язків і господарських відносин);
5) виробництво (матеріальна основа існування людини);
6) освіта (можливості в пізнанні світу і самого себе);
7) право (система суспільних категорій, норм, правил, що регламентують людські відносини);
8) сім’я (первинний осередок суспільства, створена для продовження розвитку в дітях).
Розрізняють:
а) раціональну сферу культури – охоплює специфічні види діяльності (наука, література, менеджмент і т. д.);
б) ірраціональну сферу культури – належить безпосередньо до індивіда і характеризує його потреби та рівень розвитку (манери, поведінку, стиль, мову і т. д.).
Рис. 1. Система культури
Підсистеми культури вступають у взаємодію й відбивають специфіку видів діяльності й етику співтовариства.
Складові культури (рис. 2):
· символи;
· герої;
· комунікації;
· цінності;
· ритуали.
Рис. 2. Складові культури
Категорії цінностей:
Істина є найважливішою в етносі й не залежить від історичної епохи індивідуума, служить для виявлення напрямів розумової діяльності людини.
Краса. Виявляється в наданні можливостей самовираження особистості, залежить від етапу історичного розвитку, біологічного типу природних умов і місця проживання людини, відбиває гармонійне поєднання фізичного стану і соціально-психологічного статусу особистості.
Добро. Виступає регулятором відносин між групами людей і людьми в групі. Категорія істини спирається на суспільну корисність суб’єкта життєдіяльності, категорія краси – на естетичні норми, а категорія добра – на етику поведінки.
Справедливість. Регламентує можливості користування результатами спільної діяльності, розподіл ресурсів, засобів, цінностей.
Свобода вибору пов’язана зі створенням умов і можливостей для творчого розвитку особистості, підвищення її потенціалу, а для підприємств – полягає у створенні умов для добросовісної конкуренції на ринку.
Категорії цінностей безпосередньо пов’язані з такими поняттями:
Етика (від грец. etnos – звичай, характер відносин) – філософська дисципліна, що вивчає категорії моралі й моральності (Арістотель, Спіноза, Кант).
Етикет (від фр. etiquette – порядок) – усталені правила поведінки і порядок дії в певних соціальних колах і суспільних системах.
Ділова етика – стандарти, норми ділової поведінки прийняті в організації для спілкування з діловими партнерами (клієнтами, замовниками, інвесторами), а також для внутрішньофірмових відносин (з керівником, колегами, підлеглими).
Етичні нормативи – система цінностей і правил етики, яких має дотримуватися працівники організації для підтримки вищих стандартів ведення бізнесу. Вони відбивають філософію бізнесу, ступінь соціальної відповідальності організації, рівень розвитку трудового колективу та іміджу.
Інші статті по менеджменту
Стратегічний аналіз зовнішнього середовища підприємства оцінка привабливості стратегічних зон господарювання
Основною метою вивчення дисципліни "Стратегія
підприємства" є опанування сучасними методиками розробки та реалізації
стратегії діяльності підприємства. Розв’язування задач при ...
Європейські стандарти у сфері праці
В
системі захисту основних прав і свобод людини у сфері праці і трудових
відносин, соціального забезпечення та встановлення відповідного рівня їх
правових гарантій є міжнародні норми пр ...
Стратегія управління персоналом суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності (на базі матеріалів зовнішньоекономічної діяльності приватного підприємства ПП Промен)
Здійснення зовнішньоекономічної діяльності підприємством, випуск продукції, яка була б конкурентоспроможною на зарубіжних ринках, залежить не тільки від технічного оснащення підприємства, наявності су ...