Шляхи та заходи щодо мінімізації та профілактики господарського ризику торговельного підприємства
Після того, як масштаби та рівень ризику оцінені, ризик-менеджер повинен розглянути можливі заходи та дії, спрямовані на зменшення негативних наслідків ризику та забезпечення його прийнятого рівня.
Кожне підприємство, виходячи зі специфіки своєї діяльності, обраної маркетингової, цінової, продуктової, фінансової та інших функціональних стратегій, визначає індивідуальну сукупність засобів управління ризиком.
Обираючи відповідні методи управління ризиком, слід пам’ятати, що:
- недоцільно ризикувати більшим заради меншого;
- недоцільно ризикувати більше, це дозволяють власні можливості;
- необхідно заздалегідь піклуватися про можливі наслідки ризику;
- недоцільно економити на малому, якщо під загрозою знаходиться значно більший обсяг капіталу;
- краще попередити виникнення ризикової події, ніж знайти відповідального за неї.
В економічній літературі з питань управління ризиком сукупність можливих дій та заходів щодо управління ризиком прийнято поділяти на кілька груп (рис. 3).
Залежно від характеру дій та заходів, що проводяться підприємством виділяють :
- організаційні методи управління ризиком або методи контролю за рівнем ризику, які передбачають розробку та реалізацію систем недопущення ризику;
- економічні методи управління або методи фінансування ризику, суть яких полягає у визначенні джерела коштів для покриття збитків від ризику.
Рис3. Класифікація методів управління ризиком
Залежно від того, чиїми силами та за чий рахунок проводяться заходи щодо управління ризиком розглядають :
- внутрішні способи оптимізації (зниження) ризику, які реалізуються безпосередньо торговельним підприємством та за його рахунок;
- зовнішні способи зниження ступеня ризику, які передбачають залучення до процесу управління ризиком торговельного підприємства інших сторін (контрагентів підприємства або професійних страховиків).
Вибір конкретного переліку методів управління ризиком залежить від ступеня ризику, який притаманний діяльності конкретного торговельного підприємства, а також від ризик-позиції його керівництва.
Перелік найбільш доцільних до реалізації методів управління ризиком залежно від рівня та ймовірності прояву ризику наведений у табл. 3.3.1.
Таблиця 3.3.1
Можливі рішення щодо вибору методу управління ризиком
Інші статті по менеджменту
Удосконалення управління персоналом організації
Досвід розвитку малого і середнього бізнесу, як в Росії, так і за кордоном, показав, що ефективність системи людських взаємин в процесі праці є могутнім резервом підвищення продуктивності і ...
Критеріі ефективності труда менеджмера
Один
з найважливіших напрямків програми реформ у нашій країні – перебудова систем
управління підприємством. Особливе значення ця проблема набуває на рівні тих
підприємств, місце яких у ринк ...
Принципи управління персоналом
Соціально-економічна ситуація, що склалася в Україні в результаті економічних реформ, характеризується спадом виробництва в багатьох галузях промисловості, зубожінням значної частини населення, втрато ...