Антикризове управління як основа управління ризиками
У розпорядженні підприємства є чотири стратегічні альтернативи: обмежене зростання, зростання, скорочення, поєднання цих варіантів.
Стратегічною альтернативою, якої дотримується більшість підприємств, є обмежене зростання. Для цієї I:; стратегії характерне становлення цілей від досягнутого, скоректованого з урахуванням інфляції. Стратегія обмеженого зростання застосовується в областях промисловості із стабільною технологією, коли організація в цілому задоволена своїм положенням. Стратегія зростання досягається шляхом щорічного значного підвищення рівня коротко- та довгострокових цілей над рівнем попереднього періоду. Дана стратегія застосовується в галузях, що динамічно розвиваються. Альтернативою, яку найрідше вибирають керівники, є стратегія скорочення. У її рамках може бути декілька варіантів: ліквідація, скорочення всього зайвого, переорієнтація і скорочення. Стратегії поєднання всіх альтернатив звичайно дотримуються крупні фірми, активно діючі в декількох галузях. Стратегія поєднання є комбінацією вище перелічених альтернатив. На стратегічний вибір керівників впливають різні чинники: ризик, знання минулих стратегій, реакція на думку власників, чинник часу.
Висновки.
На закінчення приведемо декілька правил і прийомів для ухвалення оптимального рішення в умовах невизначеності.
- Не можна ризикувати більше, ніж це може дозволити власний капітал.
- Завжди слід думати про наслідки ризику.
- Немає необхідності ризикувати багатьом ради малого.
- Позитивне рішення ухвалюється лише за відсутності сумнівів.
- За наявності сумнівів ухвалюються негативні рішення.
- Не потрібно думати, що завжди існує тільки одне рішення. Можливо, є і інші, не гірше.
Реалізація першого правила означає, що перш, ніж ухвалити рішення про ризикове вкладення капіталу, фінансовий менеджер зобов'язаний:
- визначити максимально можливий об'єм збитку по даному ризику;
- зіставити його з об'ємом капіталу, що вкладається;
- порівняти його зі всіма власними фінансовими ресурсами і визначити, чи не приведе втрата цього капіталу до банкрутства даного інвестора.
Реалізація другого правила обумовлена тим, що фінансовий менеджер, знаючи максимальну можливу величину збитку, повинен визначити, до чого вона може привести, яка вірогідність ризику, і ухвалити рішення про відмову від ризику, ухваленні ризику на свою відповідальність або передачі ризику на відповідальність іншій особі. Дія третього правила особливо яскраво виявляється при передачі ризику, тобто при страхуванні. В цьому випадку він означає, що фінансовий менеджер повинен визначити і вибрати прийнятне для нього співвідношення між страховим внеском і страховою сумою. Реалізація решти правил означає, що в ситуації, для якої є тільки одне рішення (позитивне або негативне), треба спочатку спробувати знайти інші рішення. Можливо, вони дійсно існують. Якщо ж аналіз показує, що інших рішень немає, то діють за правилом «з розрахунку на гірше», - якщо сумніваєшся, то ухвалюй негативне рішення. Цілі в плануванні повинні бути: конкретними і вимірними; орієнтованими в часі (довгострокові, середньострокові, короткострокові); досяжними; взаємно підтримуючими (несуперечливими). Таким чином, основною задачею планування є отримання максимального прибутку як результату діяльності і здійснення його найважливіших функцій: планування маркетингу, продуктивності праці, інновацій і т.д. Сучасний темп зміни і збільшення знань є настільки великим, що стратегічне планування представляється єдиним способом формального прогнозування майбутніх проблем і можливостей. Воно забезпечує керівництву фірми засобу створення плану на тривалий термін. Стратегічне планування дає також основу для ухвалення раціональних рішень. Планування, оскільки воно служить формулюванню встановлених цілей, допомагає створити єдність загальної мети усередині організації. Стратегічне планування є найважливішою і невід'ємнішою складовою частиною управління всією ринковою діяльністю. В той же час воно виступає найважливішим чинником забезпечення правильних управлінських рішень, що істотно знижує можливості прорахунків і втрат, а значить, і знижує ризиковану бізнесу! В даний час стратегічний менеджмент є однією з основоположних наук, які необхідно досконально знати будь-якому менеджеру. Процес стратегічного планування включає найважливіші операції: планування витрат, планування виробництва, планування збуту, фінансове планування. Стратегічний менеджмент дозволяє підприємцю так спланувати діяльність фірми в короткому, середньому і довгому періодах, щоб забезпечити отримання фірмою максимально можливого прибутку з мінімальними витратами в умовах мінливості стану ринку. Звичайно, це пов'язано з неминучим фінансовим ризиком, особливо в сучасних російських умовах, але правильно проведене стратегічне планування дозволить звести ризик до мінімуму.
Інші статті по менеджменту
Розвиток менеджменту в Україні спочатку і до сьогодення
Менеджмент - це сукупність функцій,
спрямованих на ефективне та результативне використання ресурсів для досягнення
певних організаційних цілей. Під ефективністю розуміють розсудливе й ек ...
SWOT-аналіз діяльності ЗАТ Рівне-Борошно
Сьогодні компанії працюють в умовах великої невизначеності. Їм доводиться
розв’язувати багато складних проблем. Вони мають конкурувати не лише з
вітчизняними компаніями та з іноземними, ...
Бізнес-планування на підприємстві
За останні роки в
економіці і фінансової системі України відбулися радикальні зміни, обумовлені
досягненням Україною політичної та економічної незалежності і переходом до
розбудови соці ...