Зміст і функції тактичного плану
Зміст і структура тактичного плану
Основу тактичного плану складають стратегічний план і портфель замовлень підприємства, сформований на планований період. На базі стратегічного плану розробляється план інновацій, а на базі портфеля замовлень – план виробництва і реалізації продукції.
Розглянемо зміст тактичного плану.
Економічна ефективність виробництва.
У даному розділі плану збільшення ефективності передбачається за рахунок раціонального використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, підвищення технічного рівня виробництва, удосконалювання керування, поліпшення організації праці, виробництва, стимулювання праці, зміцнення трудової дисципліни, поліпшення структури і підвищення якості продукції.
Норми і нормативи.
Розробка тактичного плану повинна здійснюватися на основі прогресивних, технічно й економічно обґрунтованих норм і нормативів витрати сировини, матеріалів, палива, теплової й електричної енергії, норм витрат живої праці, нормативів використання засобів праці й організації виробничих процесів.
Виробництво і реалізація продукції.
Основними задачами даного розділу тактичного плану є визначення оптимального обсягу продукції (послуг), що може бути зроблений і реалізований підприємством у планованому періоді, вишукування можливостей найбільш повного
задоволення попиту на продукцію, ефективне використання виробничих потужностей, основних фондів і інших матеріальних і трудових ресурсів.
Матеріально-технічне забезпечення виробництва.
У даному розділі плану встановлюється потреба підприємства в матеріальних ресурсах, необхідна для виконання виробничої програми, заходів, передбачених планом технічного розвитку й організації виробництва, заповнення запасів і незавершеного виробництва.
Персонал і оплата праці.
Даний розділ плану встановлює потреба в персоналі і засобах на оплату праці підприємства. У процесі його розробки необхідно забезпечити: оптимальну величину чисельності працюючих і співвідношення окремих категорій персоналу; випереджальні темпи росту продуктивності праці над темпами росту заробітної плати; ефективне використання персоналу; підвищення кваліфікації і перепідготовку працівників підприємства.
Витрати виробництва, прибуток і рентабельність.
При складанні даного розділу тактичного плану зважуються наступні задачі:
1) складаються планові калькуляції собівартості основних видів продукції, що випускається, (послуг) і кошторис витрат на виробництво продукції по підприємству;
2) виявляються недоцільні витрати і розробляються заходи для їхньої ліквідації;
3) визначається балансовий прибуток;
4) розраховується рентабельність видів продукції, що випускається, і виробництва;
5) оцінюється вплив на собівартість, прибуток і рентабельність збільшення витрат на освоєння виробництва нової продукції;
6) створюється база для розробки цін на продукцію підприємства;
7) розробляються заходи для удосконалювання комерційного розрахунку і госпрозрахункових взаємин між структурними підрозділами підприємства.
Інновації (технічний і організаційний розвиток підприємства).
Основними задачами даного розділу тактичного плану є прискорення впровадження досягнень науки і техніки, передового досвіду, підвищення технічного рівня й організації виробництва, праці і керування, якості і конкурентоздатності продукції, ефективності господарської діяльності.
Інвестиції і капітальне будівництво.
1) Основною задачею даного розділу плану є обґрунтування рішень по нарощуванню виробничих потужностей і основних фондів, необхідних для забезпечення зростання виробництва продукції, його розвитку, підвищення якості й удосконалювання технології й організації виробництва, а також здійснення будівництва об'єктів невиробничого призначення.
Охорона природи і раціональне використання природних ресурсів.
1) Для запобігання забруднення навколишнього середовища, а також раціонального використання природних ресурсів у тактичному плані передбачаються заходи щодо охорони природи і раціональному використанню природних ресурсів.
У даному розділі плану улаштовується перелік найважливіших природоохоронних заходів із указівкою техніко-економічних параметрів, наприклад, обсягів споживаних природних ресурсів (забору води, водоспоживання, обсягу оборотної води), кількості шкідливих викидів (скидання стічних вод; кількості шкідливих речовин, що відходять від усіх стаціонарних джерел забруднення; відсотка що уловлюються і знешкоджуваних шкідливих
речовин від загальної кількості викидів; кількості шкідливих речовин, що викидаються в атмосферу).
Соціальний розвиток колективу.
У плані соціального розвитку передбачаються заходи щодо рішення найбільш актуальних для даного колективу і регіону задач соціального розвитку, поліпшення умов праці, відпочинку і побуту, удосконалювання відносин у колективі, розвитку сприятливого морально-психологічного клімату.
Інші статті по менеджменту
Види ділових заходів, їх підготовка та проведення
Сьогодні жодна
організація не може обійтись без проведення ділових заходів. Адже кожний такий
захід є ефективним інструментом для досягнення певної мети і вирішення
поставлених завдань. ...
Особливості антикризового управління
Стратегія підприємства, як відомо, — це комплексний план досягнення
місії організації, а стратегія управління являє собою господарську політику, розроблену
на основі передбачення майбут ...
Типологія соціально-трудової мобільності населення
Кожна
людина переміщується в соціальному просторі, в суспільстві, в якому вона живе.
Іноді ці переміщення людина сприймає відчутливо і ідентифіковано, наприклад,
переїзд із Києва у Льв ...