Технологія управління в органах безпеки
г) які причини вибору правильних або помилкових шляхів досягнень цілей діяльності керівників;
д) правильні або неправильні ресурси були обрані для досягнення цілей діяльності керівників;
е) які причини вибору правильних або неправильних ресурсів досягнення цілей діяльності керівників;
ж) правильно або неправильно були визначені порядок і інтенсивність досягнення цілей діяльності керівників;
з) які причини правильного або неправильного визначення порядку й інтенсивності досягнення цілей діяльності керівників;
и) правильно або неправильно був визначений час, місця й інші умови досягнення цілей діяльності керівників;
к) які причини удач або помилок у визначенні часу, місця і інших умов досягнення цілей діяльності керівників? [11]
Причини формування, що виправдали себе в практиці управлінських рішень, повинні вивчатися керівниками в обов'язковому порядку, інакше буде загублений коштовний досвід. Основними з них є:
а) наявність теоретично обґрунтованої й практично апробованої надійної методики формування управлінських рішень в органах безпеки;
б) наявність достовірної, необхідної й достатньої, нової інформації про внутрішню обстановку в тих або інших організаційних ланках і середовищі;
в) наявність необхідного й достатнього рівня знань і досвіду (кваліфікації) у керівників, що займалися формуванням управлінських рішень.
Вивчення причин, які в остаточному підсумку обумовили формування рішень, які не виправдали себе в практиці управлінських рішень, показує, що основними з них є:
а) відсутність теоретично обґрунтованої й практично апробованої надійної методики формування управлінських рішень в органах безпеки;
б) відсутність достовірної, необхідної й достатньої, нової інформації про внутрішню обстановку в тих або інших організаційних ланках і середовищі;
в) відсутність необхідного й достатнього рівня знань і вмінь у керівників, що займалися формуванням управлінських рішень [2].
Отже, всі управлінські дії, що становлять зміст основних етапів технології управління в органах безпеки, практично виконуються всіма керівниками тих або інших організаційних ланок.
Подібним чином керівники діють, як правило, у стандартних ситуаціях.
У складних же нестандартних ситуаціях керівники виконують сукупність описаних вище управлінських дій у повному обсязі. При цьому для розробки проектів складних і відповідальних управлінських рішень керівниками можуть створюватися різні групи із кваліфікованих фахівців. Нерідко проекти майбутніх рішень представляються керівникам різними ініціаторами.
Для вдосконалювання змісту й форми проектів управлінських рішень практикується їхнє обговорення за участю всіх зацікавлених керівників у найрізноманітніших формах.
Узгодження проектів здійснюється керівниками в тому випадку, якщо це передбачено процедурою підготовки управлінських рішень. У таких випадках узгодження є обов'язковою умовою дієвості даних рішень. У практиці можливо також ініціативне узгодження, необхідне для з'ясування думок зацікавлених керівників і наступного обліку їх у даних рішеннях.
Візування проектів управлінських рішень передбачається для забезпечення їхньої відповідності вимогам законності. Воно здійснюється відповідними керівниками, а також юридичними службами органів безпеки. Іноді візування проводиться усередині тих або інших організаційних ланок і являє собою форму узгодження проектів у внутрішньоланковому масштабі.
АНАЛІТИКО-РЕКОМЕНДАЦІЙНА ЧАСТИНА
Інші статті по менеджменту
Управління корпоративною власністю підприємства
Актуальність теми. В основі ринкового регулювання
економіки в усіх промислово розвинених країнах лежить управління корпоративною
власністю. Саме право власності використовується для прям ...
Вдосконалення організації допоміжного виробництва
В останні роки відбулися помітне покращення макроекономічної ситуації в
результаті зростання обсягів виробництва в харчовій промисловості,
експортно-орієнтовних галузях, а також в галуз ...
Моделі обміну інформацією
На сучасному етапі розвитку суспільства стрімко збільшується
обсяг повідомлень. До того ж спостерігається випереджаючі темпи зростання
інформаційного шуму порівняно з темпами збільшення ...