Закон композиції
Закон композиції відображає необхідність узгодження цілей організації: вони повинні бути направлені на підтримку основної цілі більш загального характеру.
Своє відношення до проблем реалізації цього закону Г. Эмерсон [5, 75] виразив таким чином: «Якби могли об'єднати всі цілі і ідеали, надихаючі організацію зверху донизу, зібрати їх таким образом, щоб всі вони діяли в одному і тому ж напрямі, то результати вийшли б колосальні. Але оскільки на ділі всі вони тягнуть в різні боки, рівнодіюча часто виявляється дуже слабою, а іноді і просто негативною». З цього слідує, що в цілеспрямованих системах є:
а)проблема визначення загальної цілі;
б)проблема багатьох цілей;
в)проблема узгодження багатьох цілей .
Слід зазначити, що в явному і безперечному значенні поняття цілі застосовано тільки до соціальних систем. Технічні системи є цілеспрямованими лише постільки, оскільки їх призначення і оптимальний режим функціонування визначено і закладено в них людиною. Навпаки, біологічні системи мають як би внутрішню ціль свого розвитку.
При всіх відмінностях в характері цілей технічних, біологічних і соціальних систем з повною упевненістю можна говорити про закон композиції як про загальний закон для організаційних систем будь-якої природи.
Проте є і такі системи, цілі яких або невідомі, або не існують взагалі. В таких умовах використовування цілеспрямованого підходу виглядає штучним.
Дія закону композиції розповсюджується на системи, які можна назвати цілеспрямованими. Цілеспрямованій системі небайдуже, в якому стані вона знаходиться. Серед всіх можливих станів існують менш переважні, більш переважні, нарешті, найпереважніші. Система так чи інакше прагне деякої доцільної поведінки, яка припускає досягнення найпереважнішого стану.
Як вже наголошувалося, цілі технічних систем цілком і повністю визначаються людиною. Цілі біологічних систем можна сформулювати як цілі збереження (виживання) вигляду. Вона (ціль) забезпечується реалізацією двох основних подцелей — самозбереження і продовження роду. Цілі соціальних систем трансформувалися залежно від тих організаційних концепцій, які послідовно визначали корпорацію як машину, як організм і як систему. Цільовою функцією організацій-машин є обслуговування їх творців, забезпечення їх адекватною віддачею на вкладені час і гроші. Тому головною, якщо не єдиною, ціллю подібних організацій є прибуток.
За наявності ієрархії систем їх цілі можуть бути також ієрархічно є впорядкований (мал. 2.4). Цілі систем високого рівня називатимемо цілями вищого рівня, цілі систем низького рівня — відповідно цілями низького рівня.
Мал. 2.4. Просте дерево цілей [1, 90]
Особливість ієрархічної побудови цілей в організації полягає в том, що, по-перше, цілі більш високого рівня завжди носять більш широкий характер і мають більш довгостроковий часовий інтервал досягнення. По-друге, цілі більш низького рівня виступають свого роду засобами для досягнення цілей більш високого рівня.
Інші статті по менеджменту
Розвиток комунікаційного процесу ВАТ Полтавський машинобудівний завод
Менеджмент - це процес ефективного продуктивного виконання
роботи завдяки праці інших людей та співпраці з ними. Він дає нам уявлення про
численні аспекти нашої повсякденної діяльності в ...
Сутність та зміст сучасного менеджменту
У наш час важко назвати більш важливу і багатогранну
сферу діяльності, чим управління,
або менеджмент, від якого в значній мірі залежать і ефективність виробницт ...
Розробка системи менеджменту в організації малого підприємства по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів
Час, в який ми живемо -
епоха змін. Наше суспільство здійснює винятково важку, багато в чому
суперечливу, але історично неминучу і необхідну перебудову. У
соціально-політичному жит ...