Основні напрямки та інструменти проектів підвищення конкурентоспроможності продукції
Брендмаркетинг як технологія підвищення конкурентоспроможності продукції
У сучасній економіці усе більше поширення одержує нова галузь знань і практичної діяльності – брендинг. На сьогоднішній день, це явище ще остаточне не сформувалося, і, як наслідок, до кінця не вивчено.
Відразу варто відзначити, що в даний час не існує загальноприйнятої дефініції. У практичній діяльності використовується наступне визначення [7,c.38]:
„Бренд – інтелектуальна частина товару або послуги, що володіє стійкою позитивною комунікацією зі споживачами і додає в їхніх очах товарові або послузі додаткову цінність (вартість)”.
Брендинг – це наука і мистецтво створення і просування торговельних марок з метою формування довгострокової переваги до них.Сильна торговельна марка удало придумана, юридично захищена і добре розкручена це величезний капітал, що щодня працює на вас.
Брендинг(брендмаркетинг), у даний час, — одна з найефективніших маркетингових стратегій. І, що важливо, — сама рентабельна.
У залежності від конкретної ситуації, створення бренда проходить всі або деякі з наступних етапів:
1. Ідеологія бренда. Спочатку потрібно розібратися в тім, що є даний бренд або бренд, що буде створюватися, у чому його основна ідея.
2. Стратегічне позиціонування і просування бренда в короткостроковому і довгостроковому періоді є розумним продовженням попереднього етапу.
3. Нейминг. Розробка назви — це окрема і, треба сказати, досить непроста робота. При розробці назви використовується біля десяти різних методик оцінки його якості.
4. Розробка упаковка. За основу виконання робіт цього етапу беруться раніше проведені маркетингові дослідження і дані по загальному позиціонуванню й ідеології бренда.
5. Щоб просувати бренд на ринку, треба використовувати різні елементи (і їхнє сполучення) маркетингових комунікацій. Тому наступним етапом є розробка креативних концепцій реклами, використовуваної для створення і посилення позицій бренда. Також формулюються основні вектори PR і готуються пропозиції по використанню нетрадиційних способів просування бренда.
6. Заключним етапом є оцінка ефективності брендинга і розробка пропозицій по внесенню коректив у поточне просування бренда на основі отриманого зворотного зв'язку.
Товарний знак це просте позначення, здатне відрізняти ваші товари і послуги від однорідних товарів і послуг інших виробників.
Торговельна марка або бренд це товарний знак плюс усе те, що знають і думають про нього, чого очікують від нього споживачі. Це той образ, що виникає у свідомості споживача, який побачив товарний знак. Можна сказати ще точніше: торговельна марка це обіцянка продавця постійно надавати покупцеві специфічний набір якостей, цінностей і послуг.
Брендом може бути названа лише дуже відома марка, що надійно зв'язана у свідомості споживача з конкретними товарами або послугами. Бренд може багато чого сказати покупцеві про достоїнства товару і без спеціальної реклами. Він дає власникові величезні переваги в конкурентній боротьбі і сам по собі коштує чималих грошей.
Аналіз ринкової ситуації є першим кроком у формуванні бренда. На даній стадії необхідно одержати інформацію по чотирьом основним напрямкам:
1. Поточна ситуація. Необхідно вивчити внутрішній стан організації (фінансова стабільність, наявність основних засобів, ситуація в області кадрів і ін.), а також зовнішні фактори (партнери, конкуренти, агенти, споживачі, власні і конкурентні товари й ін.), які створюють істотний вплив на її діяльність.
2. Плановані перспективи. Необхідно намітити реалістичну мету розвитку бренда.
3. Ключові фактори успіху. Необхідно вивчити усі фактори внутрішнього і зовнішнього середовища, що будуть сприяти досягненню мети.
4. Негативні фактори. Визначаються всі існуючі і потенційно можливі небезпеки, здатні перешкоджати формуванню бренда.
При дослідженні товару вивчаються наступні основні фактори:
1. Якість товару («якість виробника» і «якість споживача»)
2. Надійність товару
3. Відповідність заявленому призначенню
4. Співвідношення «ціна/якість»
На основі отриманих даних необхідно зробити висновок про збереження, видозміну або зняття з виробництва тієї або іншої продукції.
При проведенні сегментування здійснюється поділ споживачів на групи по одній значимій ознаці. З обліком того, що в кожнім сегменті покупці однаково відносяться до пропонованого товару, стосовно них усім можна реалізовувати єдину програму формування і розвитку бренда. У всіх організацій можуть бути свої критерії сегментування. Найбільш розповсюдженими з них у даний момент є наступні:
§ стать;
§ вік;
§ місце перебування;
§ родиний стан;
Інші статті по менеджменту
Інформаційна система обліку і аналізу розрахунків з постачальниками і підрядниками (на прикладі ПП «Біомед»)
На сучасному етапі розвитку народного господарства
проходить подальше вдосконалення управлінської діяльності підприємств. Зміни,
які проходять в економіці України, потребують підвищення ефек ...
Європейські стандарти у сфері праці
В
системі захисту основних прав і свобод людини у сфері праці і трудових
відносин, соціального забезпечення та встановлення відповідного рівня їх
правових гарантій є міжнародні норми пр ...
Управління запасами
Управління запасами
Оптимальний розмір запасів
Для отримання більшого прибутку необхідно звести змінні
витрати до мінімуму. Тут ви розглянете проблему мінімізації змінних витрат за
доп ...