Методи управління
Реалізація принципів і функцій управління здійснюється за допомогою системи методів управління.
Методи управління – це сукупність прийомів і способів впливу на керований об'єкт для досягнення поставлених цілей. Можна виділити наступні методи управління:
економічні – обумовлені економічними стимулами;
організаційно-адміністративні – ґрунтуються на прямих директивних вказівках;
соціально-психологічні – застосовуються з метою підвищення соціальної активності людей.
Економічні методи управління являють собою способи досягнення економічних цілей управління (засоби) на основі реалізації вимог економічних законів (фінансування, ціноутворення, господарський розрахунок, комерційний розрахунок тощо). Серед різноманіття економічних методів управління в рамках внутрішнього економічного механізму підприємства можна виділити, наприклад, методи економічного стимулювання. Економічне стимулювання – це метод управління, який спирається на економічні інтереси працівників. Його основу складає формування доходів підприємства та кожного працівника залежно від особистого внеску.
Економічне стимулювання спирається на наступні основні принципи:
– взаємозв'язок та узгодженість цілей економічного стимулювання з цілями розвитку організації;
– диференціація економічного стимулювання, спрямована на реалізацію необхідних змін у структурі виробництва;
– поєднання економічного стимулювання з іншими методами мотивації;
– поєднання економічного стимулювання з економічними санкціями, які передбачають матеріальну відповідальність працівників.
Адміністративно-правові (організаційно-розпорядницькі) методи управління являють собою сукупність засобів юридичного (правового й адміністративного) впливу на відносини людей у виробництві. Основною формою реалізації та застосування організаційно-адміністративних методів управління є розпорядництво та оперативне втручання в процес управління з метою координації зусиль його учасників для виконання поставлених перед ними завдань. Ці методи відрізняються від інших методів управління чіткою адресністю директив, обов'язковістю виконання розпоряджень і вказівок; їхнє невиконання розглядається як пряме порушення виконавчої дисципліни та спричиняє певні стягнення. Переважно це методи примусу, які зберігають своє значення доти, доки праця не перетвориться в першу життєву необхідність.
Соціально-психологічні методи управління відрізняються своєю мотиваційною характеристикою, що визначає спрямовані впливи. Серед способів мотивації виділяють наступні: вселяння, переконання, наслідування, залучення, спонукання й ін. Соціально-психологічні методи застосовуються для забезпечення зростаючих соціальних потреб людини, її всебічного гармонічного розвитку та підвищення на цій основі трудової активності особистості й ефективної діяльності підприємства.
Інші статті по менеджменту
Механізм і методи управління фірмою
Механізм господарського управління
...
Аналіз зовнішнього середовища ЗАТ АВК
Сучасне зовнішнє середовище підприємств характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динаміки і невизначеності. Здатність пристосовуватися до змін у зовнішньому середовищі – основна ...
Культура управління на прикладі підприємства Житомирський облавтодор
Вихідні дані:
З метою підвищення ефективності праці, здійснення ціле направленої
кадрової політики в області матеріального та морального стимулювання співробітників,
проведення атеста ...