Причини удосконалення теорії логістики
Контрактні системи. Як випливає з назви, багато компаній воліють закріплювати свої господарські зв'язки документально оформленими угодами (контрактами). Найбільш типові форми таких контрактів у логістичних відносинах — франшизи, дилерські (представницькі) угоди, контракти між постачальниками спеціалізованих послуг і їхніх клієнтів. Наявність контрактів якоюсь мірою виводить цю форму відносин за межі повної добровільності, характерної для союзів. У контрактних системах на місце кооперації в чистому виді приходять узаконені взаємні зобов'язання.
Багато фірм віддають перевагу контрактним відносинам, оскільки така формалізація забезпечує деяку стабільність. Скажемо, франшизи і дилерські угоди наділяють фірми визначеними правами й обов'язками, зв'язаними з реалізацією продукту або послуги в конкретній географічній зоні. Компанія, що видає ліцензію на представлення її інтересів, одержує гарантію, що представник буде вести справи належним чином і забезпечить необхідний мінімум закупівель. Франшизи і дилерські угоди широко представлені на ринку автомобілів і в сфері швидкого харчування. У галузі логістичних послуг деякі складські компанії і фірми, що здають в оренду устаткування, об'єднані франшизами в єдину загальнонаціональну мережу.
Найпоширеніша форма добровільних об'єднань на контрактній основі — наймання транспортних фірм для вантажоперевезень. Прикладом може служити контракт на регулярне постачання відправнику вантажу визначеної кількості конкретних транспортних засобів (скажемо, двох рефрижераторів у тиждень). Відправник вантажу, у свою чергу, бере на себе завантаження цих транспортних засобів і розробку зручних рейсових маршрутів для грузопере возія. Такий контракт визначає зобов'язання сторін і взаємоприйняту ціну.
Контрактні відносини також широко поширені в галузі складських послуг. І постачальник послуг, і їхній покупець виграють від довгострокових угод, що обмовляють обов'язки сторін у різних оперативних ситуаціях. Усе велику популярність здобувають тут контракти типу «нагору/униз». Основне положення такого контракту визначає, що складська фірма поділяє зі споживачем вигоди від високої продуктивності в періоди інтенсивного завантаження складських потужностей, коли досягається максимальна економія за рахунок масштабів діяльності. Разом з тим у періоди найбільшого спаду в завантаженні складів споживач бере на себе зобов'язання виплачувати складській фірмі додаткові суми, щоб допомогти їй покривати свої постійні витрати. Ціль у тім, щоб сторони розділяли між собою як вигоди, так і ризики.
Багато форм контрактних відносин у логістиці диктуються необхідністю використання особливих транспортних засобів, комп'ютерної техніки, устаткування вантажопереробки, спеціалізованих приміщень і персоналу, програмного забезпечення або унікального пакувального устаткування. У тих випадках, коли споживачеві потрібне виняткове право користування спеціалізованими продуктами або послугами, формальний договір забезпечує постачальникові необхідні гарантії, що виправдують прийнятий їм ризик. Такий контракт служить свого роду заставою оплати приміщень і устаткування. Крім того, подібні договори звичайно містять положення, що визначають обставини й умови їхнього розірвання.
Спільні підприємства. Деякі логістичні взаємодії відрізняються занадто великою капіталоємністю, щоб них міг забезпечувати єдиний постачальник послуг. З цієї причини окремі фірми, зв'язані такими взаємодіями, іноді воліють інвестувати них спільно. Найбільш міцні спільні підприємства являють собою таке економічне об'єднання декількох фірм, що зрештою привело до утворення єдиного господарського організму. Подібна форма споконвічно не занадто характерна для логістики, однак існують усі можливості для її поширення в майбутньому.
Інші статті по менеджменту
Вибір стратегії розвитку ВАТ Миколаївцемент за методом фірм Дженерал Електрік — МакКінсі
Стратегічний
менеджмент виник у відповідь на зростання складних, динамічних, невизначених
процесів змін зовнішнього середовища бізнесу і охоплює всі аспекти діяльності
підприємств, фірм ...
Управління корпоративною власністю підприємства
Актуальність теми. В основі ринкового регулювання
економіки в усіх промислово розвинених країнах лежить управління корпоративною
власністю. Саме право власності використовується для прям ...
Діяльність компанії Макдональдз в Україні та у світі
Глобалізація
економічної діяльності є однією з головних тенденцій у розвитку сучасного
світу, яка істотно впливає не лише на економічне життя, але й має політичні
(внутрішні та міжнарод ...