Класифікація корпоративної власності підприємства
У працях російського економіста С. Хавіної [47] наголошується, що дане поняття корпорації не можна вважати вичерпним, оскільки в законодавстві різних держав закріплено і інші ознаки. Так, в країнах з розвиненою корпоративною структурою підприємництва фахівці виділяють наявність таких критеріїв, за якими та або інша організація належить до групи корпорацій:
– статус юридичної особи;
– принцип обмеженої відповідальності;
– безстрокове існування;
– вільна передача акцій;
– централізоване управління.
Термін “корпорація”, використовуваний в американській економіко-правовій системі, відповідає поняттю “компанія” – в європейській системі.
Фахівці відзначають, що у складі економічно розвинених країн є, як правило, декілька великих корпорацій і декілька тисяч дрібних за структурою і розміром обороту фірм, також побудованих за корпоративною ознакою. На наш погляд, досить вдалою є класифікація малих, середніх і великих корпорацій, запропонована І.П. Булеєвим [26, c.41], яку наведено в табл. 1.1.
Таблиця 1.1
Класифікація корпорацій
Розмір корпорації |
Кількість підприємств, що входять до корпорації |
Чисельність трудящих |
Вартість основних фондів, тис. грн |
Річний обіг, тис. грн |
Мала |
1–3 |
До 200 |
До 5000 |
До 4000 |
Середня |
Не встановлюється |
До 1000 |
Більше 5000 |
Менше 20000 |
Велика |
Не встановлюється |
Більше 1000 |
Більше 5000 |
Більше 20000 |
Корпорації – основа промислового потенціалу розвинених країн. Найбільш сильний вплив на формування і зміну будь–якої корпорації справляють інтереси власників, працівників (менеджерів) і замовників (покупців). Тому сучасні організаційні структури корпорацій повинні мати узгоджені інтереси цих трьох груп зацікавлених осіб.
Підхід Р. Брейлі [23], з погляду фінансової системи, визначає корпоративне управління як певні інституційні угоди, що забезпечують трансформацію заощаджень в інвестиції і що розподіляють ресурси серед альтернативних користувачів в індустріальному секторі. Ефективне перетікання капіталу між галузями і сферами суспільства здійснюється в рамках корпорацій, побудованих на основі об’єднання банківського і промислового капіталу.
У роботах з корпоративного управління відомий російський економіст Б. Чуб [156] розглядає корпорацію і корпоративне управління з юридичної точки зору. У цьому випадку корпоративне управління – це загальна назва юридичних концепцій і процедур, що лежить в основі створення і управління корпорацією, зокрема, що стосуються прав акціонерів.
Проте найбільш поширеними і вживаними підходами при визначенні корпоративного управління є такі.
Перший підхід – це підхід до визначення корпоративного правління як управління інтеграційним об’єднанням.
Наприклад, на думку І. Храбрової [33], корпоративне управління – це управління організаційно-правовим формуванням бізнесу, оптимізацією організаційних структур, побудова міжфірмових відносин всередині компанії відповідно до прийнятих цілей.
Проте дане визначення, на нашу думку, стосується вже результатів використання корпоративної форми бізнесу, а не суті проблеми.
Другий підхід, найбільш ранній і найбільш часто застосовуваний, ґрунтується на наслідках, що виходять з суті корпоративної форми бізнесу – поділу інституту власників і інституту керівників – і полягає в захисті інтересів певного кола учасників корпоративних відносин (інвесторів) від неефективної діяльності менеджерів. Такий підхід розроблено в працях М. Хаммера [48]. Хоч і в цьому випадку визначення корпоративного управління різняться залежно від кількості зацікавлених сторін, що враховується, в корпоративних відносинах. У найбільш вузькому розумінні – це захист інтересів власників-акціонерів. Інший підхід включає до них і кредиторів, які разом з акціонерами складають групу фінансових інвесторів. У найбільш широкому розумінні корпоративне управління – це захист інтересів як фінансових (акціонери і кредитори), так і нефінансових (працівники, держава, підприємства-партнери та ін.) інвесторів.
Які поясніються причини включення тих або інших груп в систему корпоративного управління?
Дана проблематика висвітлюється в працях відомого європейського економіста М. Хеселя [27, c. 289]. На його думку, акціонери є джерелом необхідної фінансової бази для виникнення корпоративного управління. Їх інтереси в системі корпоративного управління полягають в отриманні певної частки прибутку за допомогою дивідендних виплат або зростання ціни їх частки участі в корпорації.
Інші статті по менеджменту
Удосконалення стратегічного управління діяльністю підприємства
Актуальність теми полягає
в тому, що реформування економіки України визначило нові умови і принципи
функціонування промислового виробництва. Сьогодні результати діяльності
суб'єктів про ...
Лідерство, вплив та влада
В другій половині минулого століття після
перемоги промислової революції на Заході ринкові відносини оволоділи всіма
сферами життя суспільства. Як гриби після дощу росли великі фірми, що ...
Реєстрація документів
Управлінська діяльність
(управління) заснована на наступних процесах:
отримання інформації і
її обробка; аналіз, підготовка і ухвалення рішень;
виконання рішень;
облік і контро ...